Receive up-to-the-minute news updates on the hottest topics with NewsHub. Install now.

Na Štrbském Plese a v Tatranské Lomnici začali zasněžovat svahy

Pondelok, 2017, november 13 8:59
9 0

Během uplynulého víkendu (11.-12.11.) začali na území Tater se zasněžováním prvních sjezdovek. "Roztočili se vrtule na sněžných dělech na Štrbském Plese v okolí vrcholové stanice lanovky na Solisko a spustilo se i technické zasněžování v lyžařském středisku v Tatranské Lomnici," informovala mluvčí provozovatele obou středisek Zuzana Fabianová.

Při nadcházejících mrazivých nocích se ve Vysokých Tatrách pokračuje v zasněžování sjezdovek v nadmořské výšce od 1100 do 1800 metrů. Sjezdovky na Chopku v Nízkých Tatrách se začnou naplno zasněžovat v pondělí. "V Tatranské Lomnici se ze soboty na neděli spustilo zasněžování úseků sjezdovek Skalnaté pleso, Esíčko, Čučoriedky až po sjezdovku Start," konkretizovala Fabianová s tím, že v provozu bylo 50 sněžných tyčí a 5 ventilátorových zařízení. Zasněžování tam ale komplikoval nepříznivý vítr.

Na Štrbském Plese se začalo zasněžovat v lokalitách sjezdovek Solisko a Furkota, umělé zasněžování bylo spuštěno na osmi tyčových zařízeních a sedmi vrtulových dělech.

"První lyžovačka v tatranských střediscích závisí zejména na vhodných klimatických podmínkách a od ukončení pravidelné podzimní technické údržby na lanovkách, která momentálně probíhá," dodala Fabianová s tím, že oficiálně lyžařská sezóna odstartuje v Tatranské Lomnici 23. prosince.

Na novou sezónu tam přibude několik novinek, plynulou dopravu zajistí nový kruhový objezd u vjezdu do střediska ve směru ze Starého Smokovce. O aktuálních podmínkách na lyžařském svahu bude informovat i centrální hotelový rozhlas a na bezpečnost na sjezdovkách dohlédne lyžařská skipatrola. "Vylepšením prošla i Fun zóna se slalomovou tratí s překážkami pro nejmenší lyžaře, ti starší si budou moci vyzkoušet slalomovou trať s časomírou," uzavřela Fabianová.

V Belianských Tatrách zatím zasněžovat nezačaly, sjezdovky jsou tam o něco níže položené jako ve Vysokých Tatrách. "U nás prší, je teplo, takže čekáme na lepší povětrnostní podmínky," přiblížil situaci v lyžařském středisku Strednica ve Ždiaru jeho vedoucí Marián Bekeš. Vrcholová stanice je tam v nadmořské výšce 1060 metrů. Mimo jiné v Ždiaru před blížící se zimní sezónou přibyl nový bezdotykový turniketový systém a zastřešená terasa u bufetu.

Zatím ještě nespustili děla ani v Bachledově dolině, kde sice přibylo trochu přírodního sněhu, ale podmínky pro zasněžování stále nejsou dobré. "Potřebujeme několik dní po sobě s teplotami mínus pět a méně stupňů a bezvětří. Samozřejmě, musí být předpoklad, že se znovu neoteplí, aby vytvořený sníh neroztál," informovala Martina Múdra ze střediska Ski Bachledova.

Zdroj: openiazoch.zoznam.sk

Podiel na sociálnych sieťach:

Komentáre - 0